reklama

Energetická-ekologická-ekonomická zóna

V súčasnosti je veľký rozvoj hnutí a technológií zameraných na zlepšenie životného prostredia a zníženie energetickej náročnosti technológií. V mnohých prípadoch využívanie druhotných, alebo obnoviteľných zdrojov energie nie je z ekonomického hľadiska zaujímavou oblasťou. Predkladaný článok je úvodnou štúdiou k vytvoreniu takého pohľadu na ekologické aspekty aby bolo vidieť že ekologické je aj ekonomické.  Navrhujeme vytvoriť zónu komplexného využívania druhotných, obnoviteľných zdrojov energie a energeticky úsporných technológií, ktoré viacnásobne využívajú každý druh energie a tým vytvoríme ekonomicky zaujímavý projekt.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Efektívne využívanie biomasy na výrobu bioplynu.  

Energetická-ekologická-ekonomická zóna

kľúčové slová: energetická zóna, ekologická zóna, ekonomická zóna, bioplyn, kogeneračná jednotka, energetické rastliny, malé vodné elektrárne, sušiarne, energeticky úsporné technológie 

V súčasnosti je veľký rozvoj hnutí a technológií zameraných na zlepšenie životného prostredia a zníženie energetickej náročnosti technológií. V mnohých prípadoch využívanie druhotných, alebo obnoviteľných zdrojov energie nie je z ekonomického hľadiska zaujímavou oblasťou. Predkladaný článok je úvodnou štúdiou k vytvoreniu takého pohľadu na ekologické aspekty aby bolo vidieť že ekologické je aj ekonomické. Navrhujeme vytvoriť zónu komplexného využívania druhotných, obnoviteľných zdrojov energie a energeticky úsporných technológií, ktoré viacnásobne využívajú každý druh energie a tým vytvoríme ekonomicky zaujímavý projekt.    

Úvod

  Daný projekt je zameraný na realizáciu nových malých energetických zdrojov, ktoré zároveň podporujú vznik ekologických technológii. V súlade s daným projektom je možné v každej oblasti, časti určitého regiónu, nájsť viacero spôsobov získavania energie. Takto vyrobená energia sa však musí využiť priamo v technológii, ktorá je súčasťou jedného celku, nakoľko cena neštandartne vyrobenej energie je v niektorých prípadoch väčšia, ako cena energie nakúpená zo siete. Inou nevýhodou neštandartne vyrobenej energie je množstvo získanej energie. Nakoľko tieto zdroje energie využívajú rozptýlenú energiu nie je jednoduché vytvoriť veľký zdroj energie a preto i príjmy z priameho predaja energie nedosahujú vysokých hodnôt. Ekologické zdroje energie sa stávajú rentabilnými v prípade, ak lacno získanú energiu využívame v nových, energeticky menej náročných technológiach. Výsledný produkt potom viacnásobne zhodnotí jednotku energie než štandartný priamy predaj.    

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lokalita ekologicko-energetickej zóny

 Na tvorbu ekologicko-energetickej -ekonomickej zóny nie je potrebné špecifické prostredie, ale celkové zhodnotenie určitého prostredia. Nakoľko je v súčasnosti známe veľké množstvo technológii schopných dodávať energiu v jej rôznych podobách, potom je potrebné vytvoriť vhodnú kombináciu energetických zdrojov a technologií schopných využiť formu vyrobenej energie. Pri výbere vhodného zdroja, ale i spotrebiča získanej energie je potrebné využiť špecifické podmienky danej oblasti a vybrať tie možnosti, ktoré majú určitú tradíciu a nadväzujú na miestny priemysel, alebo vyrobené tovary majú dostatočný odbyt v danej lokalite.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

  Jednou z možných lokalít ekologickej zóny je oblasť v okolí obcí Bolešov - Nemšová. Jedná sa o chránenú oblasť so zdrojmi pitnej vody, ktorá je navyše postihnutá výrazným znížením zamestnanosti v dôsledku poklesu zbrojárskej výroby v blízkych strojárskych závodoch Dubnica n/V. Uvedenou oblasťou pretekajú rieky Váh a Vlára. V obci Sedmerovec je farma na chov ošípaných, v Bolešove je farma hovädzieho dobytka, v Nemšovej je tiež poľnohospodárske družstvo. Všetky tieto organizácie sú základom pre vznik nových technológií.

  Nielen táto, ale aj mnohé iné zóny sú vhodné na podobné komplexné využitie zariadení na výrobu a realizáciu ekologickej energie, ktorá navyše môže priniesť zamestnanosť a zlepšenie ekonomickej situácie.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Technologický systém

 V minulom období bolo na území Slovenska postavených viacero kovových nádrží na skladovanie hnojovice pri farmách hovädzieho dobytka, ošípaných a pod. Tieto nádrže je možné využiť na vytvorenie zariadenia na výrobu bioplynu. Jednou z podmienok výroby bioplynu je dostatok materiálu na spracovanie v bioreaktoroch. V prípade, že v okolí uvedených veží je nedostatok prirodzených zdrojov biologického vyhnívajúceho materiálu, je tento možné nahradiť zelenými rastlinami posekanými na drobné kúsky. Tento materiál pri vyhnívaní uvoľňuje viac plynu ako hnojovica. Znamená to, že je možné využiť zbytky rastlín získaných v rastlinnej výrobe alebo pri úprave okolia. Je možné takýmto spôsobom likvidovať záhradkársky odpad alebo aj odpad domácností, ktorý však neobsahuje veľké kovové časti, stavebné hmoty a pod. Pri odvoze domového odpadu, je možné zvýhodniť rodiny, ktoré hlavne jesennom a jarnom období oddelia takýto materiál. Jednou z foriem zvýhodnenia je následný odvoz prehnitého materiálu, ktorý svojimi kvalitami neustupuje rašeline.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

   Iným zdrojom energie je rieka Vlára, ktorá v okolí Nemšová - Horné Sŕnie disponuje určitým energetickým potenciálom . Na základe viacerých štúdií je jasné, že v tomto priestore je možné vyrobiť elektrickú energiu z energie vody. Najviac potrebnej energie je v jarných a jesenných okamihoch, keď je topenie snehu, alebo sú jarné a jesenné dažde. V jesennom období je dostatok listov z rastlín na vyhnívanie v bioreaktoroch. V jesennom období je možné využiť aj drevnaté zvyšky z rastlín - vŕby, ktoré môžeme vysadiť pozdĺž rieky Vlára a Váh. Takto je možné využiť okolie oboch riek na pestovanie rýchlo rastúcich drevín, ktoré následne využijeme v procese vyhnívania - listy a na výrobu drevených brikiet - drevné časti. Časť drevných brikiet je možno využiť na predaj, a brikety nižšej kvality použijeme na spaľovanie pri sušení drevných častí, vyhrievanie skleníkov, ktoré sa budú nachádzať v okolí zariadení na drvenie / sekanie / a lisovanie. Skleníkové hospodárstvo je možné využiť aj v okolí bioreaktorov. Získaný bioplyn spaľujeme v kogeneračných jednotkách zameraných na výrobu elektrickej energie a tepla. V uvedenej oblasti je viacero drobných prevádzok na spracovanie dreva, výrobu nábytku. V tejto výrobe je potrebné veľké množstvo kvalitne vysušenej drevenej hmoty, preto získané teplo vo forme teplého vzduchu využívame na sušenie dreveného materiálu - dosky, foršne, materiály na drevené obklady. Stredne potenciálne teplo je určené pre sušenie ovocia a zeleniny dopestovanej v skleníkoch, alebo fóliovníkov. Nízko potenciálne teplo - 30 - 15 stupňov je možné využiť na vykurovanie zeminy v skleníku - vykurovanie na koreň. Z pôdy vytvoríme sálavý panel. Rastlinné zbytky sú taktiež zdrojom biologického materiálu do bioreaktorov.

 Elektrická energia získaná z kogeneračnej jednotky a malých vodných elektrární sa využíva v tunelových peciach na vypaľovanie keramiky. Jedná sa o stavebnú keramiku - tehla, škridla, odpadové rúry a iné. Nakoľko sa jedná o objekty náročné na tepelnú energiu, je potrebné využívať vysokofrekvenčný ohrev - princíp mikrovlnových pecí. V obci Bolešov bola v minulosti malá tehelňa. Zásoby technologicky vhodnej hliny nie sú vyčerpané a preto je možné začať s výrobou dierovej tehly. Na jej výrobu sa dá dobre použiť pojazdný lisovací stroj. Pri vytvorení dlhej tunelovej pece s viacerými komorami, je možné vytvoriť skleníkové hospodárstvo nad týmito tunelmi. Vtedy úniky tepla z pece sú vlastne vykurovacou energiou pre skleníky. Takéto komplexné využitie energie umožní zvýšiť efektivitu celého projektu.    

Ekonomické vyhodnotenie projektu

 V celkovom navrhovanom projekte sa jedná o využitie 5000m3 priestoru vo vyhnívajúcich vežiach v Bolešove a okolo 8000m3 neďaleko obce Nemšová. Okrem týchto ukazovateľov je možné využívať aj následne upravené podzemné nádrže na zber hnojovice alebo močovky. Takéto množstvo nádrží po následnej úprave sú zdrojom plynu pre viaceré kogeneračné jednotky s rôznymi výkonmi. Ak predpokladáme, že úprave jednej nádrže môže stáť okolo 30000Sk, a nákup novej kogeneračnej jednotky 600-1200 tis. Sk, to celkový projekt je na vytvorenie jednej elektrárne je okolo 2 mil. Sk. Avšak táto investícia môže byť znížená, lebo v mnohých oblastiach sa nachádzajú zálohové zdroje elektrickej energie a niekoľko šikovných automechanikov v spolupráci s renomovanými firmami dokážu ich prerobiť na spaľovanie bioplynu. V prípade, že by ani nedošlo k inštalácií kogeneračnej jednotky, aj efektívne využitie získaného tepla plne nahradí vynaložené náklady, ktoré v tomto prípade budú podstatne nižšie. A vytvorenie fóliovníkov či skleníkov nie je až takou položkou, hlavne ak berieme do úvahy, že blízke mestá sú vďačným spotrebiteľom kvalitnej zeleniny, ktorú netreba dovážať zďaleka. Druhou výhodou je výroba sušeného ovocia a zeleniny, liečivých rastlín a pod.

Záver

   Zavádzanie ekologických technológií umožní nielen ochranu životného prostredia, zlepšenie zásobovania s energiou ale aj zvýšenie zamestnanosti v jednotlivých regiónoch. Len pre porovnanie ak pri každej kogeneračnej jednotke bude zamestnaný len 1-2 pracovníci, asi 10-15 v skleníkoch a približne 10-15% riadiacich a odbytových pracovníkov sa jedná o relatívne veľký počet ľudí. Pri podpore okolo 4000 Sk/m. a predpokladanej zamestnanosti 20 ľudí štát za 5 rokov ušetrí 4000 * 20 * 12 * 5 = 4,8 mil Sk, čo predstavuje ročne 960000Sk. Ak berieme do úvahy, že za týchto nezamestnaných je potrebné odvádzať aj všetky dávky do zdravotnej a sociálnej poisťovne, je tento efekt ešte vyšší. Ak zoberieme do úvahy, že pri vzniku takých energetických centier získajú kvalitný a lacný materiál aj iní živnostníci v okolí to ďalším nepriamym ziskom sú odvody a dane aj týchto ľudí. Zároveň sa zvýši i kúpna sila obyvateľstva, čo podporí vznik nových pracovných miest. Veríme, že podporíte našu snahu o realizáciu uvedeného projektu a vstúpite do rokovania s nami o možnostiach reálnej a nie iba deklarovanej podpory uvedeného plánu.

 Realizácia daného projektu je síce finančne náročná, avšak je možné rozdeliť ju do niekoľkých etáp. V prvej etape je potrebné vytvoriť jeden zdroj bioplynu na niektorej z uvedených vyhnívacích veží. Realizácia prvej etapy vyžaduje finančnú dotáciu 2-3 mil. Sk. Po jej realizácii postupne vytvoríme ostatné časti. Pritom je potrebné dodržiavať zásadu výstavby zdroja energie a následne ekologicky úsporných technológií.

Jaroslav Kultan

Jaroslav Kultan

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pedagóg Ekonomickej univerzity v Bratislave, spolupracovník STU v Bratislave. Špecializuje sa na ekonomické, ekologické a energetické zariadenia , hlavneobnoviteľné zdroje energie, návrh a realizácia malých energetických zdrojov. V oblasti vzdelávania na zavádzanie IT do vyučovania, metodické, didaktické, psychologické aspekty daného procesu. V svojej práci využíva dobré kontakty nielen v EU ale aj v Ruskej federácii, Kazachstane, Ukrajine. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkologické zdroje energieSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu