reklama

plynová kríza – skutočnosť alebo mýtus?

Plynová situácia, ktorá vznikla na začiatku tohto roku mala určite iné pozadie ako je prezentované našimi vládnymi a odbornými kruhmi. Viacerí odborníci sa nechali počuť, že tranzit plynu je vecou Ukrajiny a všetkým je jasné, že Rusko plyn dodávalo do Európy, veď inak by nešiel plyn ani ostatným európskym štátom. Tak teda prečo sme nemali? ozaj sme nemali? dostatok plynu. A čo sa vlastne stalo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Pravdou je, že nebola podpísaná zmluva medzi Ukrajinou a Ruskou federáciouo dodávkach plynu pre ich vnútorný trh. Pravdou je, že vo svete je veľká ekonomická kríza, ktorá vzniklav USA a odchádzajúci prezident nechcel, aby jeho posledné dni bolispájané s krízou, ktorú zanecháva celému svetu. Je pravdou, že Ruskozdvihlo ceny na plyn pre Ukrajinu. Pravdou je, že podniky v Slovenskejrepublike v dôsledku krízy pozastavili svoju výrobu.

Keď zoberieme do úvahy aj tieto situácie, tak potom sme sa stali hračkou voveľkej hre odchádzajúceho prezidenta USA a jeho spojenca ukrajinskéhoprezidenta. Títo sa dohodli, že sa pokúsia niečo získať. Možno najväčší ziskbol očiernenie obchodného mena Ruska. Aksi spomenieme, že Rusko neprerušilo dodávku plynu ani v dôsledku krízyv 80.tycho rokov počas bojkotu olympiády, že Rusko dodávalo plyn FRGv čase rozdelenia sveta na dve časti, že Rusko dodávalo plyn cez plynovodJamal počas celej tohoročnej krízy, tak potom ako by sa dalo zdiskreditovať? -Nedodaním plynu cez Ukrajinu. Len ešte treba z toho urobiť nejaké stresovésituácie pre Európu. A práve tým stresovým prvkom sme boli my- Slovenskárepublika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aspekty danej krízy v Slovenskej republike :

- politické

- technické

- obchodné

Technické nepresnosti vládya plynových odborníkov.

Na začiatku krízy bolo povedané, že máme v zásobníkoch 2 000 mil m3plynu a denne potrebujeme 20 mil. Znamená to, že plynu máme na 100 dní.Prečo sme teda zvolali krízový štáb. Pre koho to bolo výhodné? Prečo vládašírila poplašnú situáciu, ktorá nemala opodstatnenie?

Tie nezmysly, že nie je možné plyn zo zásobníkov tlačiť na smerom na východštátu nikto nemôže brať vážne. Veď preto sú tam zásobníky, aby sa daný plyn dalpoužiť. Technicky je to možné a ak nie 100 dní tak aspoň 50-60 určite. Veďako by sme teraz zo západu Čiech dokázali tlačiť plyn na východ Slovenska, akby sme nemohli plyn zo zásobníkov tlačiť tým istým smerom. Taktiež ako jemožné, že nám Maďarsko, Rakúsko a pod. dokázali poslať plyn a nášnevieme vyťažiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obchodné nepresnosti.

Ako je to možné, že sme dokázali stresovať občanov našej spoločnosti lenpreto, že sme nedokázali si pripraviť zmluvy so svojimi partnermi. Prečo smezmluvu museli uzatvárať až po cca 10 dňoch krízy? Vari obchodníci nevedeli, žev Európe je dostatok plynu na určité obdobie?

Politické aspekty

Európska únia - zastúpená p. Topolánkom vyhlásila, že neodídez Ukrajiny skôr ako sa rozrieši kríza, keď pôjde plyn. A následne,asi mu niekto zavolá aby odišiel a on poslúchne. Veď neviem pochopiť, abypovažoval za podpísaný dokument, ktorý je iný ako ten, ako podpisoval on sám.

Slovenská republika - neviem prečo premiér po dohode s Ruskom,odchádza domov a nie späť na Ukrajinu aby ukončil rozhovor o plyne.Alebo nám bolo výhodnejšie povedať občanom, že podniky stoja preto, že nemajúplyn, než preto, že máme problémy s finančnou krízou. Veď mnohé podniky/automobilka Kia a pod. / stáli už dávno pred vianocami. Veď lepšie jeniečo zvrhnúť na niekoho iného ako na seba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ukrajina - plynu pre seba má relatívne dosť , ešte v prvé dni siprestavila plynovod na smer západ-východ a vyjadruje sa, že nemá plyn.

USA - odchádzajúci prezident má záujem na tom, aby sa menej hovoriloo kríze, ktorú spôsobili Američania, a viac o kríze, ktorúspôsobili Rusi. Tiež je vhodné podporiť výstavbu projektu Nabucoa americké záujmy v Iráne, Iraku, severnej Afrike.

Rusko - tiež si prihrialo svoju polievočku. Tiež sa pokúsilo dokázať, že jepotrebné budovať obidve vetvy plynovodov.

Dôsledky pre Slovensko? Slovenskovychádza z krízy ako krajina, ktorá má straty z krízy. Ale to asi simyslíme iba my. V skutočnosti to bolo inak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovensko je štát, ktorý má málo odborníkov v oblasti plynu, alebokaždý deň hovoria protichodné názory na prepravu - raz sa nedá zo západu navýchod prepravovať a o niekoľko dní sa zasa dá. Asi na to trebapožehnanie od inokadiaľ.

Slovensko je štát, ktorý svoje ekonomické problémy sa pokúsil riešiťpomocou plynovej krízy. Ale jedna kríza sa druhou asi nerieši.

Slovensko je štát, ktorý sa snažil podporiť Ukrajinu v jej sporea pritom roniť slzy, ako sa mu krivdí, že mu Rusi nedodávajú plyn, ale ajtak berie ruský plyn len z inej rúry. Slovensko je štát, ktorému je ďaleko do samostatnosti, lebo bol takmerjediný zo samostatných štátov EU, ktorí mal problémy s tým, že si na zimunepripravil dostatok energie. Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Francúzskoa ostatné štáty s tým problémy nemali.

Jaroslav Kultan

Jaroslav Kultan

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pedagóg Ekonomickej univerzity v Bratislave, spolupracovník STU v Bratislave. Špecializuje sa na ekonomické, ekologické a energetické zariadenia , hlavneobnoviteľné zdroje energie, návrh a realizácia malých energetických zdrojov. V oblasti vzdelávania na zavádzanie IT do vyučovania, metodické, didaktické, psychologické aspekty daného procesu. V svojej práci využíva dobré kontakty nielen v EU ale aj v Ruskej federácii, Kazachstane, Ukrajine. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkologické zdroje energieSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu